טיפול בשברי מאמץ וכאבים בכפות רגליים לאחר אימון

איך מטפלים בשברי מאמץ וכאבים בכפות הרגליים לאחר אימון פעילות גופנית היא חלק בלתי נפרד משגרת החיים של רבים מאיתנו - וטוב שכך. כל אימון מחזק מאוד שרירים חשובים, גורם למוח שלנו לשחרר אנדורפינים שהם הורמונים רבי עוצמה שמשפרים את מצב הרוח, ובאופן כללי עוזר לנו לממש את הכלל של חזל, נפש בריאה בגוף בריא (וחטוב!). מצד שני, כשמבצעים פעילות ספורטיבית, יש גם מצבים שבהם נוצרים כאבים בכפות הרגליים ואפילו שברי מאמץ. חשוב מאוד לא להתעלם מהם - אלא לטפל בהם נכון כדי שהגוף יוכל להמשיך לקבל את כל הרווחים של האימונים. קודם כל אבחון מדויק ישנם סוגים שונים של כאבים בכף הרגל, ולכן הצעד הראשון בדרך לטיפול האופטימלי הוא אבחון מדויק. פגיעות הספורט הנפוצות בהקשר של כפות הרגליים הן נקע (מתיחה משמעותית של שרירים בכף הרגל), דורבן (דלקת ברקמת חיבור חשובה שבאה לידי ביטוי בכאבים באזור העקב), שברי מאמץ (קרעים מיקרוסקופיים בעצמות וברצועות), מטטרסלגיה (כאבים בכרית של כף הרגל, עקב סגנון ריצה לא נכון או ליקוי מבני בכפות הרגליים), דלקת בגיד האכילס, הלוקס ולגוס, הלוקס ריגידוס ועוד. כשהכאב משמעותי או לא חולף מעצמו תוך 48-72 שעות, חשוב לפנות לרופא כדי לזהות את הסיבה לכאב ובעקבותיה את הפתרון. מנוחה בכל מקרה, כשיש כאב בכפות הרגליים או בכל אזור אחר שלהן, ובעיקר כשישנו חשד לשברי מאמץ, הפעולה הראשונה המתבקשת היא מנוחה - כדי לא להחמיר את המצב. חשוב להדגיש שבדרך כלל אין צורך במנוחה מוחלטת ריצה עלולה לגרום לנזק ממשי, וכך גם פעילויות ספורטיביות כמו כדורגל וכדורסל שכרוכות במאמץ ניכר של שרירים בכפות הרגליים ובעומס רב על אזור זה. אימון בחדר כושר לעומת זאת עובד על שרירים אחרים בגוף, ולכן אינו בעייתי. למעשה במקרים רבים ספורטאים בתקופות התאוששות ואו שיקום מרבים להתאמן בחדר כושר כדי לשמור על הגוף, כך שכשיוכלו לחזור לפעילות מלאה הם יהיו בכושר טוב. הקלה על הכאב - קומפרסים, תרופות, לייזר פעולה משמעותית נוספת היא הקלה על הכאב, ובפרט אם הוא חזק. ישנן דרכים רבות להפחית את עוצמת הכאב קומפרסים קרים - ההמלצה היא להניח קומפרס קר (של קרח) במשך 10 דקות ולאחר מכן קומפרס חם ל-10 דקות נוספות. כשחוזרים על הפעולה מספר פעמים לאורך היום, האפקט משמעותי. משחות - וולטרן וכו' תרופות - בדרך כלל מדובר על תרופות כמו אדוויל או נורופן, אבל יש גם מקרים שבהם נשקלת האופציה של הזרקת סטרואידים (למשל כשמקור הכאב הוא דורבן). לייזר - בין אם במרפאה ובין אם באמצעות מכשיר ביתי איכותי. מדרסים ליקויים מבניים בכפות הרגליים הם אחת סיבות העיקריות להיווצרות שברי מאמץ, וגם לכאב בכפות הרגליים אחרי אימונים. הפתרון במקרים אלה הוא מדרסים. למעשה מומלץ לנצל את האופציה של מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית ומדויקת למבנה כף הרגל שלכם עוד לפני שסובלים מכאב - כשמקדימים תרופה למכה, אפשר להמשיך ליהנות משגרת אימונים גופניים עם כל היתרונות שלה והסיכון לפגיעה קטן במידה משמעותית.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest

איך מטפלים בשברי מאמץ וכאבים בכפות הרגליים לאחר אימון?

פעילות גופנית היא חלק בלתי נפרד משגרת החיים של רבים מאיתנו – וטוב שכך. כל אימון מחזק מאוד שרירים חשובים, גורם למוח שלנו לשחרר אנדורפינים שהם הורמונים רבי עוצמה שמשפרים את מצב הרוח, ובאופן כללי עוזר לנו לממש את הכלל של חז”ל, נפש בריאה בגוף בריא (וחטוב!).

מצד שני, כשמבצעים פעילות ספורטיבית, יש גם מצבים שבהם נוצרים כאבים בכפות הרגליים ואפילו שברי מאמץ. חשוב מאוד לא להתעלם מהם – אלא לטפל בהם נכון כדי שהגוף יוכל להמשיך לקבל את כל הרווחים של האימונים.

קודם כל אבחון מדויק

ישנם סוגים שונים של כאבים בכף הרגל, ולכן הצעד הראשון בדרך לטיפול האופטימלי הוא אבחון מדויק.

פגיעות הספורט הנפוצות בהקשר של כפות הרגליים הן נקע (מתיחה משמעותית של שרירים בכף הרגל), דורבן (דלקת ברקמת חיבור חשובה שבאה לידי ביטוי בכאבים באזור העקב), שברי מאמץ (קרעים מיקרוסקופיים בעצמות וברצועות), מטטרסלגיה (כאבים בכרית של כף הרגל, עקב סגנון ריצה לא נכון או ליקוי מבני בכפות הרגליים), דלקת בגיד האכילס, הלוקס ולגוס, הלוקס ריגידוס ועוד.

כשהכאב משמעותי או לא חולף מעצמו תוך 48-72 שעות, חשוב לפנות לרופא כדי לזהות את הסיבה לכאב ובעקבותיה את הפתרון.

מנוחה

בכל מקרה, כשיש כאב בכפות הרגליים או בכל אזור אחר שלהן, ובעיקר כשישנו חשד לשברי מאמץ, הפעולה הראשונה המתבקשת היא מנוחה – כדי לא להחמיר את המצב.

חשוב להדגיש שבדרך כלל אין צורך במנוחה מוחלטת: ריצה עלולה לגרום לנזק ממשי, וכך גם פעילויות ספורטיביות כמו כדורגל וכדורסל שכרוכות במאמץ ניכר של שרירים בכפות הרגליים ובעומס רב על אזור זה. אימון בחדר כושר לעומת זאת עובד על שרירים אחרים בגוף, ולכן אינו בעייתי. למעשה במקרים רבים ספורטאים בתקופות התאוששות ו/או שיקום מרבים להתאמן בחדר כושר כדי לשמור על הגוף, כך שכשיוכלו לחזור לפעילות מלאה הם יהיו בכושר טוב.

הקלה על הכאב – קומפרסים, תרופות, לייזר

פעולה משמעותית נוספת היא הקלה על הכאב, ובפרט אם הוא חזק. ישנן דרכים רבות להפחית את עוצמת הכאב:

* קומפרסים קרים – ההמלצה היא להניח קומפרס קר (של קרח) במשך 10 דקות ולאחר מכן קומפרס חם ל-10 דקות נוספות. כשחוזרים על הפעולה מספר פעמים לאורך היום, האפקט משמעותי.

* משחות – וולטרן וכו’

* תרופות – בדרך כלל מדובר על תרופות כמו אדוויל או נורופן, אבל יש גם מקרים שבהם נשקלת האופציה של הזרקת סטרואידים (למשל כשמקור הכאב הוא דורבן).

* לייזר – בין אם במרפאה ובין אם באמצעות מכשיר ביתי איכותי.

מדרסים

ליקויים מבניים בכפות הרגליים הם אחת סיבות העיקריות להיווצרות שברי מאמץ, וגם לכאב בכפות הרגליים אחרי אימונים. הפתרון במקרים אלה הוא מדרסים. למעשה מומלץ לנצל את האופציה של מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית ומדויקת למבנה כף הרגל שלכם עוד לפני שסובלים מכאב – כשמקדימים תרופה למכה, אפשר להמשיך ליהנות משגרת אימונים גופניים עם כל היתרונות שלה והסיכון לפגיעה קטן במידה משמעותית.

לחצו כאן על מנת לחזור לעמוד הראשי של גרייט שייפ

רוצים להרשם?

מלאו פרטים וניצור קשר בהקדם.